Výpravná pohádka Karla Janáka Klíč svatého Petra bude mít premiéru na Štědrý den

Read Time:5 Minute, 0 Second

Koncerty vážné i populární hudby, filmová klasika i pohádkové premiéry. Česká televize jich letos o Vánocích uvede hned několik – Tři zlaté dukáty, Dvě Mařenky, Princ Mamánek a jednatřicátou štědrovečerní bude příběh Klíč svatého Petra od režiséra Karla Janáka. Ta vezme diváky do nebe, na královský dvůr i do světa pod vodní hladinou. Posledními hodinami letošního roku pak o silvestrovské noci provedou Adéla Gondíková a Richard Genzer v pořadu, který připomene to nejlepší ze zábavné tvorby uplynulých sedmi dekád ve vysílání ČT. Prvním filmem nového roku bude Vánoční příběh od režisérky Ireny Pavláskové.

FOTO: JAROSLAV HAUER

„Rok 2023 pomalu ale jistě míří do oné pomyslné cílové rovinky. Máme před sebou čas Vánoc, který bezpochyby patří mezi období plné očekávání, radosti, ale také setkávání se s těmi, které máme rádi a kteří mají rádi nás. Věřím, že jedním z vítaných společníků je i Česká televize se svojí vánoční programovou nabídkou. Vánoce jsou spojené s tradicemi. Jednou z těch nejmilejších je každoroční premiéra štědrovečerní pohádky. O tom, že dobro zvítězí nad zlem, není pochyb. A o tom, že se nejedná o jediné pohádkové vyprávění, není třeba ani více mluvit. Pohádky na obrazovky ČT o vánočních svátcích prostě patří a ani letos tomu nebude jinak,“ říká generální ředitel České televize Jan Souček.

Režisérem té, kterou najdou diváci pod stromečkem, je Karel Janák. V počtu pohádek je v tuzemsku rekordmanem. Za posledních šestnáct let jich natočil rovných deset. Ke čtyřem z nich, včetně letošní, napsal scénář Petr Hudský. Tvůrci její příběh umístili na hrad Zvíkov, zámek Sychrov i do památkové rezervace ve Slavonicích a do hlavních rolí vybrali Filipa Březinu, Bereniku Kohoutovou, Sáru Korbelovou, Sabinu Remundovou, Davida Novotného, Lukáše Příkazkého či Petra Nárožného. „Příběh od všech postav vyžaduje, aby se chovaly jinak, než jak jim předurčuje jejich přirozenost. Svatý Petr musí otvírat nebeskou bránu šperhákem, hlavní hrdina zpívá lidem o tom, jak mají být poctiví a slušní a nesmí krást, ale sám se pak shodou okolností dá dohromady s jedním zlodějem a jednou podvodnicí. Vodník je romantik. Sám nikoho netopí a pro lásku je ochotný opustit svoje podvodní království,“ přibližuje režisér Karel Janák.

Na Boží hod bude ČT vysílat duálně československou koprodukční pohádku Tři zlaté dukáty, kterou si diváci mohou pustit s českým dabingem nebo v originálním slovenském jazyce. Režisérka Mariana Čengel Solčanská do vyprávění o krásné zámecké slečně Julii, která v zakletí bloumá staletími, obsadila Katarínu Krajčovičovou, Ladislava Bédiho, Mariána Labudu ml., Zuzanu Norisovou, Michala Isteníka či Jitku Čvančarovou. „Julie přichází z období feudalismu, kdy všechna půda patřila šlechtě a panovník byl bohem pomazaný absolutistický vládce. A potká se s mládencem, který se narodil dávno po zrušení nevolnictví a využívá výdobytky průmyslové revoluce. A to je zábavný střet. Folklorností mají Tři zlaté dukáty nejblíž k Perinbabě a humorem k Popelce,“ upřesňuje Mariana Čengel Solčanská.

Na svátek Štěpána se vrátí na obrazovku Krakonošovo tajemství scenáristky a kreativní producentky Barbary Johnsonové a režiséra Petera Bebjaka. Jeho loňské první uvedení vidělo na 3 miliony a 753 tisíc diváků starších čtyř let a stalo se tak historicky druhou nejsledovanější premiérovou sváteční pohádkou napříč všemi tuzemskými televizemi.

Klasický pohádkový motiv zpracoval osvědčený scenárista Michal Čunderle (O vánoční hvězdě) ve veselém vyprávění pro neslyšící s názvem Dvě Mařenky. Doplní tak kolekci sedmi předchozích pohádek pro děti se sluchovým postižením, které jako vůbec první v Evropě začala točit právě ČT. Režie se ujal Ivo Macharáček (Tajemství staré bambitky), který vysvětluje, jak předával režijní pokyny neslyšícím hercům: „V podstatě nonstop jsem měl vedle sebe tlumočnici Danielu Novákovou, která nejenže tlumočila moje požadavky hercům, ale i jejich reakce mně. Práce s hercem je vždy hlavně o dialogu. Potřebuju vědět, jak roli vnímá, co je mu blízké, ale i čemu nerozumí, a jak ho můžu lépe motivovat.“

 

Pohádky a filmy ve vánočním vysílání České televize samozřejmě doplní oblíbené klasiky, mj. Tři oříšky pro Popelku, Šíleně smutná princezna, Anděl páně, Tajemství staré bambitky, Pelíšky, Na samotě u lesa a mnoho dalších.

Blížící se svátky připomene již 33. ročník Adventních koncertů České televize, jedné z nejdéle fungujících veřejných sbírek u nás. Ta dosud rozdělila mezi 132 „neziskovek“ víc než 276 milionů korun. Všechny čtyři nedělní koncerty bude vysílat od 17:30 program ČT1, první přímý přenos bude z Břevnovského kláštera 26. listopadu. Patrony jednotlivých projektů jsou osobnosti České televize – Tereza Řezníčková, Lucie Křížková, Jakub Szántó a Richard Samko.

Duchovní rozměr Vánoc připomene štědrovečerní zamyšlení pražského arcibiskupa a předsedy České biskupské konference Jana Graubnera a půlnoční bohoslužba z kostela Panny Marie Vítězné v Praze, den poté i tradiční přímý přenos vánočního požehnání papeže Františka Urbi et orbi.

Poslední den letošního roku, který je současně už 70. rokem vysílání České televize, resp. Československé televize, bude patřit tomu nejlepšímu ze zábavné tvorby uplynulých sedmi dekád v pořadu Silvestr – pořád nás to baví. Chybět nebudou ani speciální vydání oblíbených pořadů Všechnopárty a Zázraky přírody či záznamy koncertů velkých popových hvězd.

Na Nový rok bude režisérka a spoluscenáristka Irena Pavlásková vyprávět Vánoční příběh, do kterého obsadila Jiřinu Bohdalovou, Pierra Richarda, Karla Rodena, Jiřího Lábuse, Oldřicha Kaisera a další známé herce. „Vánoční příběh je film nabitý událostmi a má zajímavé hrdiny. Příběh pravdivě a s nadsázkou v zábavné formě odráží celou škálu vánočních emocí. Scénář jsme psali skoro dva roky a zpočátku jsme nepsali role vyloženě na tělo, byť se mi v hlavě hrdinové už promítali,“ vysvětluje.

Webová platforma iVysílání nabídne exkluzivní záznam koncertu, oceňované evropské filmy, ale také retrospektivy tří výrazných režisérských osobností – Woodyho Allena, Jana Svěráka a Jana Hřebejka.

Fotografie v plném rozlišení jsou k dispozici na ePressu ČT: https://www.ceskatelevize.cz/epress/.

Tiskové oddělení České televize

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Previous post Listopadový víkend ve STRAŠNICKÉM DIVADLE s Miloněm Čepelkou a s komedií Tři letušky v Paříži
Next post FOTBALOVÁ ŠKVÁRA, fotbal to je závislost
Close

Nejprohlíženější příspěvky

 1. PEČE CELÁ ZEMĚ startuje již třetí řadou od 6.ledna na ČT1
  Třetí řada Peče celá země opět stmelí celé rodiny u televizních obrazovek, a to jak u české klasiky, tak u často velmi originálních receptů. Víte například, jak se peče malinový dort, který znáte ze znělky? V letošní řadě budou moci diváci ocenit i mnohá umělecká díla, cukrářské skládačky, výrobky průzračné jako sklo, na své si […]
 2. Red Face – souboje profi zápasníků s pouličními rváči a influencery
  Dne 9. srpna 2023 proběhla tisková konference organizace RedFace k historicky druhému galavečeru, který se uskuteční 9. září 2023 v UNYP Aréně v Praze. Organizace, za kterou stojí promotér Petr Diviš, představila novou fight card, ve které kombinuje profesionální zápasníky s pouličními rváči a influencery, čímž chce zviditelnit bojové sporty. Hlavním partnerem večera je Kratom […]
 3. Hokejisté Michal Mrázik, David Moravec a Milan Jurčina pomohou mladému fotbalistovi
  Sportovci tělem i duší, navíc se srdcem na správném místě. Tak by se dali charakterizovat hokejisté Michal Mrázik a David Moravec, stejně jako bývalý hokejista Milan Jurčina. Všichni tři se totiž pod záštitou domovské sportovní agentury M3 Sports Agency rozhodli podpořit sbírku pro šestnáctiletého fotbalistu Milana, který před rokem onemocněl zánětem míchy a hrozilo, že […]
 4. Muzikál Anděl Páně je novým hitem Hudebního divadla Karlín
  Hudební divadlo Karlín má na repertoáru nový titul – muzikál Anděl Páně, který má za sebou úspěšnou premiéru a diváci si jej nepomohou vynachválit. V hlavních rolích excelují Ondřej Rychlý (Petronel) a Marek Lambora (Uriáš), nechybí ani Jiří Korn v roli Boha. Anděl Páně – to je božský muzikál podle stejnojmenné filmové pohádky z roku 2005. V […]