Pamětní list ve formě bankovky pro DOMINIKA HAŠKA

Read Time:2 Minute, 53 Second

Firma Osobnosti století, ve spolupráci s firmou Legendary Cards, vydává první ceninový pamětní list z plánované ediční řady významných osobností, který je věnován našemu legendárnímu hokejistovi, brankáři Dominiku Haškovi.

Jedna z největších osobností českého, ale i československého hokeje, skvělý brankář, známý doma i ve světě, výjimečná osobnost, zásadový člověk a vzor pro mládež, to vše vystihuje Dominika Haška. Firma Osobnosti století, ve spolupráci s firmou Legendary Cards, vydává první ceninový pamětní list z plánované ediční řady významných osobností, který je věnován našemu legendárnímu hokejistovi, brankáři Dominiku Haškovi. Tento pamětní list ve formě bankovky by měl být zejména připomenutím zlaté éry českého hokeje, jejímž vrcholem byl mimořádný úspěch, od kterého jsme si letos připomněli 25 let. Na turnaji v japonském Naganu, kterému se zcela poprávu přezdívá „turnaj století“, získali naši hokejisté v roce 1998 doposud jediné olympijské zlato.
FOTO: JAROSLAV HAUER

Pamětní list nese název „He saves, he wins“, což je pro osobnost Dominika Haška příznačné. Tento hokejista získal za svoji bohatou kariéru spoustu ocenění. Pokud bychom se nejprve zaměřili na klubová ocenění, tak na domácí scéně je třeba zmínit zejména tituly mistra ligy s mužstvem Pardubic, v NHL pak 2x Stanley Cup s mužstvem Detroit Red Wings. Z individuálních cen je unikátní zisk 6x Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře NHL, přičemž toto ocenění pamětní list také připomíná. Pokud budeme vzpomínat na Haškovy úspěchy reprezentační, jsou to zejména olympijské hry a mistrovství světa v ledním hokeji.

„Pokud budeme já i mužstvo zdraví a udržíme-li si takovou touhu, jaká nás na cestě za pohárem provázela letos, můžeme zase uspět. Možná vyhrajeme i ten poslední zápas sezony. Proto hraju hokej a chytám svůj život,“ říká Dominik Hašek v knize Chytám svůj život.

Dominik Hašek se rozhodl z každého prodaného pamětního listu věnovat 139,- Kč na Základní školu a Praktickou školu SVÍTÁNÍ, která se věnuje studentům se speciálními vzdělávacími potřebami.

„Ze skromné školičky s 26 žáky je dnes organizace se zhruba 150 zaměstnanci, jež dohromady pečuje o 700 žáků a klientů. Kdo by to byl tehdy řekl, že děti, o které se tenkrát žádné jiné zařízení nechtělo starat, budou mít k dispozici celou škálu nejrůznějších vzdělávacích i doplňkových služeb a ještě k tomu budou veřejně vystupovat na řadě prestižních kulturních a společenských akcích nejen v Pardubickém kraji, ale i mimo něj,“ říká ředitelka Mgr. Miluše Horská.

Autorem pamětního listu je slovenský grafik Matej Gábriš, který je specialistou na ceninovou grafiku. Fotografiemi pak do projektu přispěl Jiří Koliš, známý sportovní fotograf. Tisk pamětního listu probíhal ve dvou tiskárnách, Státní tiskárně cenin a Tiskárně Impéria, a to za nejpřísnějších požadavků na kvalitu ceninového tisku. Při výrobě se postupovalo podobným způsobem, jako u tisku skutečných bankovek. Náklad pamětního listu je 3999 kusů číslovaných a 399 kusů anulátů, což jej dělá sběratelsky velmi zajímavým. Z ochranných prvků můžeme vyzdvihnout zejména hlubotisk, přičemž portrét, zhotovený touto technikou, dominuje přední straně. Dále je to například sklopný efekt, UV barva, mikropísmo a řada dalších. Použitý papír je bankovkový s vodoznakovým motivem lipových listů, který nabízí pouze Státní tiskárna cenin. Také způsob číslování je stejný, jaký známe z našich současných bankovek.

Pamětní list by měl být určen nejen pro příznivce ledního hokeje a sběratele ceninových tisků, ale i pro širokou veřejnost. „Pevně doufáme, že si tento pamětní list najde svoje místo mezi sběrateli a příznivci ledního hokeje a bude krásným připomenutím nejen osobnosti Dominika Haška, ale i největšího úspěchu českého hokeje,“ dodávají Ferdinand Hrbek a Jiří Kuča z firmy Osobnosti století.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Previous post Přes padesát představení nabídne pátý ročník Prima Hvězdného léta pod žižkovskou věží
Next post Zelený Raoul v Galerii Tančící dům opět provokuje
Close

Nejprohlíženější příspěvky

 1. PEČE CELÁ ZEMĚ startuje již třetí řadou od 6.ledna na ČT1
  Třetí řada Peče celá země opět stmelí celé rodiny u televizních obrazovek, a to jak u české klasiky, tak u často velmi originálních receptů. Víte například, jak se peče malinový dort, který znáte ze znělky? V letošní řadě budou moci diváci ocenit i mnohá umělecká díla, cukrářské skládačky, výrobky průzračné jako sklo, na své si […]
 2. Red Face – souboje profi zápasníků s pouličními rváči a influencery
  Dne 9. srpna 2023 proběhla tisková konference organizace RedFace k historicky druhému galavečeru, který se uskuteční 9. září 2023 v UNYP Aréně v Praze. Organizace, za kterou stojí promotér Petr Diviš, představila novou fight card, ve které kombinuje profesionální zápasníky s pouličními rváči a influencery, čímž chce zviditelnit bojové sporty. Hlavním partnerem večera je Kratom […]
 3. Hokejisté Michal Mrázik, David Moravec a Milan Jurčina pomohou mladému fotbalistovi
  Sportovci tělem i duší, navíc se srdcem na správném místě. Tak by se dali charakterizovat hokejisté Michal Mrázik a David Moravec, stejně jako bývalý hokejista Milan Jurčina. Všichni tři se totiž pod záštitou domovské sportovní agentury M3 Sports Agency rozhodli podpořit sbírku pro šestnáctiletého fotbalistu Milana, který před rokem onemocněl zánětem míchy a hrozilo, že […]
 4. Muzikál Anděl Páně je novým hitem Hudebního divadla Karlín
  Hudební divadlo Karlín má na repertoáru nový titul – muzikál Anděl Páně, který má za sebou úspěšnou premiéru a diváci si jej nepomohou vynachválit. V hlavních rolích excelují Ondřej Rychlý (Petronel) a Marek Lambora (Uriáš), nechybí ani Jiří Korn v roli Boha. Anděl Páně – to je božský muzikál podle stejnojmenné filmové pohádky z roku 2005. V […]