Natáčení filmu Akce MONAKO již v závěrečné části

Read Time:5 Minute, 31 Second

Čtrnáctidenními dotáčkami hraných sekvencí v Bratislavě, v Praze a ve věznici Leopoldov pokračuje režisér Dušan Trančík v natáčení celovečerního dokumentu AKCE MONACO, který pojednává o jedné z nejúspěšnějších akcí československé STB. Ta pod vedením sovětských poradců KGB realizovala na našem území v letech 1948 až 1953 konspirační policejní zátah, který skončil popravou dvou československých občanů a uvězněním řady dalších.

Snímek vzniká ve slovensko-české produkci (za slovenskou stranu společnost PubRes producentek Zuzany Mistríkové a Ľubici Orechovské, za českou Cineart TV Prague producenta Viktora Schwarcze). Koproducenty jsou Česká televize (kreativní producentka Lenka Poláková) a francouzská Kolam Productions (producent Joël Farges).

Projekt podpořily Státní fond kinematografie, Audiovizuálny fond, Rozhlas a televízia Slovenska a Media Development. Distributorem je CinemArt. Premiéra je plánována na zimu 2024.

Detaily Akce Monaco popisuje kniha Podoby násilí historika Jozefa Jablonického. Ve své režijní explikaci Dušan Trančík uvádí: „Ústřední postavou filmové rekonstrukce je francouzský generální konzul Etiénne Manac’h (1910-1992), levicový intelektuál, což nebylo v poválečné Francii ničím výjimečným. Zklamání, které přinesly roky stalinismu, bylo nejen pro něho, ale i pro mnohé evropské intelektuály krutou zkušeností. Příběh, o jehož rekonstrukci usilujeme, zobrazuje tragické okolnosti, které vedly k popravě dvou československých občanů: tajemníka francouzského konzulátu Jiřího Dlouhého (1908 – 1951) a odbojáře Vladimíra Veleckého (1890 – 1951). Na základě konspirační hry tajné policie byli dne 8. listopadu 1951 odsouzeni za špionáž. Rozsudek odsoudil k doživotnímu vězení lékaře Karla Kocha a člena Státní rady československé v Londýně Viliama Radakoviče. Ve filmu jsou formálně rozvíjené dvě roviny vyprávění. Dokumentární sekvence – záznamy výpovědí dcery francouzského konzula Bereniky Manac‘h, která žije ve francouzské Bretani a část svého dětství prožila v Bratislavě. Rozhovory byly předtočeny v létě v Plouigneau a Molraix, a rovněž ve francouzské rezidenci v Bratislavě. Na odsouzení a popravu dědečka Jiřího Dlouhého a následnou perzekuci, která na dlouhá desetiletí poznamenala celou rodinu, vzpomíná Anna Važanová-Hrehušová. Do starších archívů autora projektu patří dokumentární materiály manželů Jána a Jolany Beharkových z New Yorku a rozhovor s Janou Horváthovou-Schillerovou o jejím otcovi Ivanovi Horváthovi, který s francouzským konzulem udržoval přátelské styky. Většina zúčastněných už nežije, a proto druhá rovina vyprávění je stylizovaná jako rekonstrukce archívních záběrů… Ve filmu se mluví česky, slovensky a francouzsky.“

Synopse

Příběh má dramatickou zápletku: píše se rok 1948. V pohraničním pásmu mezi Bratislavou a rakouským Bergem zadrželi pohraničníci mladého muže. Je obviněn z pokusu o ilegální překročeni státní hranice. Při výslechu vyjde najevo, že jeho otec je správcem na francouzském konzulátě v Bratislavě. Namísto obvinění a dlouholetého vězení podepíše mladík spolu s otcem spolupráci se Státní bezpečností. Oba mají získávat informace a vybírat dokumenty z konzulárního trezoru. Tyto dokumenty (například žádosti o azyl) poslouží vzápětí jako důkazní materiál o “špionážní činnosti” francouzského konzulátu. Do Bratislavy je z Prahy vyslán filmový štáb. Ve skutečnosti je to však skupina estébáků, kteří s pomocí naverbovaných agentů (správce a jeho syna), vybírají z konzulárního trezoru diplomatickou poštu a dokumentují její obsah. Následkem této operace jsou zajištěni českoslovenští občané a pracovníci konzulátu: tajemník konzulátu Jiří Dlouhý, odbojáři a členové tajné organizace Obrana národa – Vladimír Velecký, Karel Koch a člen Státní rady československé v Londýně Viliam Radakovič.  Po vysilujícím mučení pak popraví 8. listopadu 1951 Jiřího Dlouhého a Vladimíra Veleckého.  Další obviněné stihne trest doživotního vězení. Francouzskému konzulovi Étienne Manac’hovi  (1910- 1992) a jeho náměstkovi Michelotovi se podaří na poslední chvíli opustit zemi a uniknout zatčení. Scénář čerpá z dostupných archivních materiálů, fotografií a historických pramenů.

 

Dušan Trančík (režisér)

Absolvent pražské FAMU (1970) Mgr. Doc. Art.D.

Od roku 1969 do roku 1991 byl kmenovým režisérem Slovenské filmové tvorby. V průběhu své bezmála půlstoleté profesionální umělecké dráhy natočil třináct hraných celovečerních a mnoho dokumentárních snímků. Dlouhá léta působil v uměleckých sdruženích jako předseda, místopředseda Slovenského filmového svazu, Asociace slovenských filmových a televizních režisérů a Slovenské filmové a televizní akademie. Je členem Evropské filmové akademie. Od roku 1994 přednášel na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, kde v roce 2001 ukončil své doktorandské studium. V letech 1997-2000 přednášel na VOFŠ Zlín. V letech 2000- 2002 působil jako generální ředitel médií a audiovize na Ministerstvu kultury Slovenské republiky. V letech 2002-2004 byl vedoucím katedry režie pražské FAMU.

Filmy (výběr) : 

1968 Fotografovanie obyvatelov domu (Hlavní cena na dokumentárním MFF Karlovy Vary, Trilobit 1969, Igric 1969)

1969 Šibenica ( Filmdukat Der Stadt Mannheim, 1969, Pesaro 1969)

1969 Tryzna za Jana Palacha (dokument, spolurežie – V. Kubenko, P. Mihálik) (Zvláštní cena poroty Mannheim)

1972 Vydýchnuť  – medailon o básníkovi Jánovi Smrekovi (Hlavní cena Ars Film Kroměříž)

1973 Vrcholky stromov – hraný dokument (II. Cena na dokumentární přehlídce v Plzni, Silbertauben Leiipzig 1974, Cena filmové kritiky Moskva 1975)

1974 Oblaky-modriny – televizní film podle scénáře Ivana Popoviče

1975 Amulet – hraný dokument s účastníky odboje 2. světové války (Cena Čs. Filmu Brno

1975 Cesta domů – televizní hraný film

1976 Koncert pre pozostalych – celovečerní debut, scénář s Tiborem Vichtou (Čestné uznání – Špindlerův Mlýn 1977, Stříbrná plaketa Avellino 1978)

1977 Sevezo – hraný dokument pro ČST Bratislava

 1978 Víťaz – hraný film o vynuceném vítězství, scénář spolu s Tiborem Vichtou (II. Cena4s. kritiky Plzeň 1979)

1980 Všedný sen – dokumentární film pro KF Praha

1980 Fénix – hraný film podle námětu Vandy Faconové

1982 Pavilón šeliem –  hraný film, scénář spolu s Ondřejem Šulajem a Janem Fleichscherem

1983 Štvrtý rozmer – hraný film podle románu Jozefa Puškáše

1985 Iná láska – scénář spolu s Jiřím Křižanem (Cena kritiky Trutnov 1986, Cena poroty San Remo 1986)

1988 Mikola a MIkolko – pohádka na motivy H. CH. Andersena – scénář spolu s Janem Fleischerem, koprodukce SFT Bratislava-Koliba & Taurus film Munchen

1989 Sedem jednou ranou – pohádka na motivy bratří Grimmů, scénář spolu s Tiborem Vichtou, koprodukce SFT Bratislava-Koliba & Taurus film Munchen

1989 Minulý čas – televizní medailon spisovatele Dušana Dušeka

1990 Keď hviezdy boli červené – scénář s Eugenem Gindlem, koprodukce SFT Bratislava-Koliba & Constelation Film + CNC Paris, France

1993-2004 Dokumentární filmy pro FEBIO Praha – OKO, GEN, CESTOMÁNIE, ČESKÉ MILOVÁNI, PRAŽSKÉ HŘBITOVY

 1998 Tisove tiene – dlouhometrážní dokumentární film ve spolupráci s Andrejem Bánem pro ČT Praha (Cena Akademia Film Olomouc 1999, Premia SLF 1999)

 2006 Zima  kúzelníkov– televizní film, scénář s Jozefem Puškášem

2008 Optimista – dokument o L. Winterovi, budovateli piešťanských koupelí (Igric 2009)

2013 Hodina dejepisu –  o maturitní otázce „Trianon 1920“ na maďarských a slovenských školách (nominace na cenu Slnko v sieti 2014 a cena Literárního fondu 2013)

2018 Svetle miesto – dokument o čs. vztazích k 100. výročí vzniku Československa a čtvrtstoletí jeho rozpadu

 

 

Další tvůrci:

Martin Ciel  (dramaturg)

Josef Halla (historik, dramaturg)

Michal Černý (kamera)

Jiři Sternwald (architekt)

 

V hlavních rolích

Radek Valenta (Jiří Dlouhý)

Václav Rašilov (Etienne Manac´h)

Márk Mezőszállási (Robert Štosek)

Sylvie Krupanská (sekretářka STB)

Jaroslav Sypal (agent STB)

Peter Gábor (agent STB)

Václav Švec (agent STB)

Jiří Ployhar (Karel Štosek)

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Previous post Marek z Ordinace tragicky zahyne v náručí Mariky Šoposké.
Next post Nová řada Survivoru na ostrově v Dominikánské republice
Close

Nejprohlíženější příspěvky

  1. PEČE CELÁ ZEMĚ startuje již třetí řadou od 6.ledna na ČT1
    Třetí řada Peče celá země opět stmelí celé rodiny u televizních obrazovek, a to jak u české klasiky, tak u často velmi originálních receptů. Víte například, jak se peče malinový dort, který znáte ze znělky? V letošní řadě budou moci diváci ocenit i mnohá umělecká díla, cukrářské skládačky, výrobky průzračné jako sklo, na své si […]
  2. Red Face – souboje profi zápasníků s pouličními rváči a influencery
    Dne 9. srpna 2023 proběhla tisková konference organizace RedFace k historicky druhému galavečeru, který se uskuteční 9. září 2023 v UNYP Aréně v Praze. Organizace, za kterou stojí promotér Petr Diviš, představila novou fight card, ve které kombinuje profesionální zápasníky s pouličními rváči a influencery, čímž chce zviditelnit bojové sporty. Hlavním partnerem večera je Kratom […]
  3. Hokejisté Michal Mrázik, David Moravec a Milan Jurčina pomohou mladému fotbalistovi
    Sportovci tělem i duší, navíc se srdcem na správném místě. Tak by se dali charakterizovat hokejisté Michal Mrázik a David Moravec, stejně jako bývalý hokejista Milan Jurčina. Všichni tři se totiž pod záštitou domovské sportovní agentury M3 Sports Agency rozhodli podpořit sbírku pro šestnáctiletého fotbalistu Milana, který před rokem onemocněl zánětem míchy a hrozilo, že […]
  4. Muzikál Anděl Páně je novým hitem Hudebního divadla Karlín
    Hudební divadlo Karlín má na repertoáru nový titul – muzikál Anděl Páně, který má za sebou úspěšnou premiéru a diváci si jej nepomohou vynachválit. V hlavních rolích excelují Ondřej Rychlý (Petronel) a Marek Lambora (Uriáš), nechybí ani Jiří Korn v roli Boha. Anděl Páně – to je božský muzikál podle stejnojmenné filmové pohádky z roku 2005. V […]