Zahradnictví má premiéru

27.04.2017

Do kin jde první díl Hřebejkovy trilogie Zahradnictví

Rodinnou ságu Zahradnictví režisér Hřebejk i scenárista Petr Jarchovský považují za své 'životní dílo'. Jarchovský podle svých slov cítil dluh vůči mamince, jejíž postava se neobjevila ve filmu Pelíšky, a tak o ní vypráví v Zahradnictví. 

"Tento film je příběhem lásky, která nesměla být naplněna. Vypráví o věrnosti, touze, vině a lásce, o odchodech a návratech, o rodině, rodičích a dětech. Jde o rodinný portrét viděný pohledem žen, které osud svedl dohromady," uvedl Jarchovský. 

Film popisuje dvacet let života tří rodin. Úvodní snímek Rodinný přítel sleduje  sester, které se svými dětmi za druhé světové války čekají, jestli se jejich manželé věznění za protiněmeckou činnost vrátí. Premiéry dalších dílů s podtituly Dezertér a Nápadník jsou naplánovány na září a listopad.

Trilogie časově předchází oblíbenému filmu Pelíšky. Na pozadí nejdramatičtějších období minulého století vypráví o třech rodinách: rodině leteckého radiotelegrafisty, rodině majitele kadeřnického salonu a rodině majitele zahradnictví. Jarchovský se při psaní scénáře inspiroval vyprávěním z vlastního rodinného kruhu.

Milostné drama Rodinný přítel se odehrává za německé okupace, kdy tři mladé ženy a dvě děti čekají na návrat vězněných mužů a otců. Válkou vynucenému rodinnému společenství tří sester pomáhá rodinný přítel a lékař. "Je to příběh lásky, která nesměla být naplněna, viděný pohledem žen, které svedl dohromady osud," uvedl Hřebejk. V hlavních rolích se objeví Aňa Geislerová, Gabriela Míčová, Klára Melíšková, Ondřej Sokol a Martin Finger, dětské role ztvárnili Samuel Budiman a Josefína Marková.

Rodinná sága vznikla v česko-polsko-slovenské koprodukci, náklady jsou odhadovány na 120 milionů korun.

abz mha , foto P.Brodecký